Výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, odhalil dvojici hackerů, kteří vyvíjí a prodávají na dark netu mobilní malware. Zavirované aplikace se pak lehce dají nainstalovat do vašeho zařízení z různých pochybných zdrojů – neznámé zdroje, phishing, různé mobilní hry, přílohy v mailu.
Jak takovou aplikaci poznáte?
No to není jednoduché říct. Viry se mohou maskovat a skrýt se před uživatelem. Obecně ale platí, že si musíte dávat pozor na to, jaké oprávnění konkrétním aplikacím schvalujete. Jak je uvedeno ja jiných zpravodajských webech, tak virus Rogue může získat kontrolu nad napadeným zařízením. Může krást jakákoli data (kontakty, zprávy, fotografie a videa, informace o poloze). Navíc dokáže upravovat soubory a stahovat další škodlivý obsah.
Pokud se malware podaří získá všechna požadovaná oprávnění, tak skryje svou ikonu před uživatelem, aby na sebe neupozorňoval. Dokud ale nebude mít virus všechny oprávnění udělena, bude vás opakovaně žádat o jejich udělení. Posléze se registruje jako správce zařízení. Pokud se pokusíte toto oprávnění odebrat, zobrazí se na obrazovce zpráva: „Opravdu chcete smazat všechna data?“. To slouží k zastrašení uživatele, aby toto právo neodebíral.
Jak se chránit před mobilním malwarem?
Pokud se náhodou stanete obětí nějakého viru, co nejdříve odpojte telefon od internetu a překopírujte důležitá data (fotografie, videa) mimo telefon. Ideálně na flashku nebo do počítače s aktivním antivirovým zabezpečením. Pokud nepoužíváte pro ukládání kontaktů Váš učet Google, tak si rovněž vyexportujte seznam kontaktů a ten přesuňte mimo telefon. SMS a seznam hovorů se v novějších verzích Android dá zálohovat také na Váš účet Google. Zálohovaná data pak doporučuji projet ještě antivirem.Po zálohování dat určitě doporučuji zařízení resetovat do továrního nastavení.
- Aktualizujte pravidelně svůj operační systém a aplikace. Pravidelnou aktualizací operačního systému a aplikací se snížuje šance na proniknutí útočníkem do zařízení přes zneužití známých zranitelností.
- Instalujte aplikace pouze z oficiálních obchodů Google Play. Google aplikuje různé mechanizmy kontroly ve svém obchodě, které snižují riziko instalace malwaru nebo škodlivé aplikace.
- Nepovolujte oprávnění neznámé aplikaci. Pokud Vás nějaká aplikace požádá o schválení oprávnění, tak si nejprve prověřte, o jakou aplikaci se jedná. Pokud ji neznáte, tak raději oprávnění zamítněte.
- Nainstalujte si mobilní antivirové zabezpečení. Stejně jako v počítačích, tak i v chytrých zařízeních se vhodné instalovat antivirus, který je schopný detekovat hrozby, třeba v podobě škodlivých aplikací.
- Připojujte se pouze k důvěryhodným Wi-Fi sítím. Útočník může přes nezabezpečené veřejné Wi-Fi sítě snadněji proniknutí do vašeho zařízení.
Doporučené antivirové aplikace
ESET Mobile Security & Antivirus
Kaspersky Mobile Antivirus
Avast Antivirus