Zabezpečujte přístup k zařízení, šifrujte data a chraňte se
Kyberbezpečnost v kostce
Ve vašem zařízení máte určitě řadu citlivých dat, například fotky, videa, SMS zprávy nebo přístupy do banky. A vsadím se, že určitě nebudete rádi, když se v nich bude kdokoliv „vrtat“. V případě ztráty či odcizení nezabezpečeného zařízení může nálezce nebo útočník lehce získat přístup k datům a dále je zneužít.
Zabezpečte si vaše zařízení
Na telefonů a tabletů si nastavte zabezpečení (zamykání) alespoň pomocí PINu, hesla nebo gesta (spojení bodů na displeji). Pro lepší komfort si také můžete přidat druhou metodu odemčení pomocí otisku prstu nebo detekce obličeje.
U počítačů zase zapněte šifrování a zabezpečte si přihlašování pomocí hesla.
Nepoužívejte snadný PIN
Nejběžnější tvary PINu jsou 1234, 1111, 0000 apod. Tyto kombinace jsou první, které útočník testuje. Proto si zadávejte bezpečnější PIN. V ideálním případě s délkou nejméně 6 znaků.
U gest nedávejte tvary písmen a nezačínejte od krajních kuliček. Navíc gesto je nejméně bezpečné a snadno uhodnutelné, třeba prostým odpozorováním nebo z mastnoty, kterou zanechá prst na displeji.
Aktivujte PIN na vaší SIM kartě
V rámci bezpečnosti vždy aktivujte a používejte také PIN na vaší SIM kartě, kterou máte vloženou v mobilním zařízení. Ve většině případů jsou některé služby navázané na vaše telefonní číslo (bankovní autorizační SMS, přihlašovací dvou faktorový kód, kód pro obnovení…). Na nezabezpečené SIM kartě má útočník možnost získat autorizační SMS nebo zneužít vaši identitu. Při volání a SMS se navíc může vydávat za vás.
Na paměťovou SD kartu neukládejte citlivá data
Interní úložiště moderních mobilních zařízení se v současnosti šifruje automaticky. Po uzamčení se tak k datům nikdo nedostane. Mějte ale na paměti, že SD karta se dá připojit v jiném zařízení nebo v počítači. Pokud je SD karta v režimu „Přenosné médium“, tak může získat člověk přistup k řadě vašich citlivých informací – fotografiím, videím, dokumentům, heslům aj. Některé telefony umí nativně šifrovat také SD kartu (např. Samsung).
Aktivujte si režim nezobrazování citlivých informací na obrazovce po uzamčení zařízení
Představte si situaci, že máte povoleno zobrazování citlivých informací na uzamčeném telefonu. Útočník získá váš telefon, a navíc zná přístupové údaje do vaší banky. Před přihlášením vám dojde ještě z banky ověřovací kód v SMS, který musíte přepsat do formuláře na webu banky. Tento kód je většinou na začátku SMS, takže lze zobrazit v náhledu oznámení na uzamčené obrazovce. V případě, že máte aktivní ochranu proti zobrazení citlivých informací, tak má útočník smůlu. V uzamčeném stavu se na displeji zobrazuje pouze informace, že došla SMS, email nebo máte zmeškaný hovor.
Máte dotaz?
Nerozumíte něčemu, nebo se chcete na něco zeptat? Ťukněte na tlačítko vpravo a napište mi váš dotaz do formuláře. Já se pokusím na vaše otázky odpověděť do nejdříve.